Hormoni igraju ključnu ulogu u regulaciji mnogih tjelesnih funkcija, a tijekom života prolazimo kroz različite faze hormonalnih promjena koje utječu na zdravlje cijelog organizma, uključujući i oči. Iako se često govori o utjecaju hormona na druge aspekte zdravlja, promjene u hormonalnoj ravnotežiimaju značajan učinak i na vid, kako kod žena, tako i kodmuškaraca.
Pubertet: Rani hormonski utjecaji na vid
Svi već znamo da je pubertet razdoblje intenzivnih hormonalnih promjena, kada dolazi do povećanja estrogena kod djevojčica i testosterona kod dječaka.
Istraživanja pokazuju da tijekom puberteta može doći do razvoja kratkovidnosti (miopije), što je posljedica bržeg rasta očne jabučice. Hormonalne promjene su djelomično odgovorne za to, kao i za:
- zamućenje vida
- suhoću oka
- promjene u oštrini vida.
Trudnoća: Intenzivne promjene u tijelu i očima
Trudnoća donosi možda najizraženije hormonalne promjene u životu žene. Tijekom trudnoće razine estrogena i progesterona značajno rastu, a te promjene mogu utjecati na očni tlak i količinu tekućine u rožnici. Zbog toga mnoge trudnice primjećuju zamagljen vid, a neke čak osjećaju nelagodu pri nošenju kontaktnih leća.
Trudnicemogu razviti i sindrom suhog oka zbog smanjene proizvodnje suza, dok žene koje imaju dijabetes (ili razviju gestacijski dijabetes) trebaju dodatno paziti zbog povećanog rizika od problema s mrežnicom. Redoviti pregledi vida su stoga preporučeni u ovom razdoblju, posebice ako se primijete nagle promjene.
Menopauza i andropauza: Hormonalne promjene srednje i starije dobi
Za žene, menopauza označava fazu kada dolazi do naglog pada estrogena, što može rezultirati suhoćom očiju. Ovaj pad hormona smanjuje vlažnost i elastičnost očne sluznice, što mnogim ženama u menopauzi uzrokuje osjećaj peckanja, crvenila i neugode. Također, žene u postmenopauzi imaju povećan rizik od razvoja glaukoma zbog promjena u očnom tlaku.
Kod muškaraca, hormonalne promjene u srednjim i starijim godinama također mogu utjecati na zdravlje očiju, iako su te promjene postepene. Kod njih dolazi do smanjenja testosterona, što može izazvati sindrom suhog oka zbog smanjene funkcije suznih žlijezda. Niža razina testosterona također se povezuje s promjenama u kvaliteti vida, kao što su pojačana osjetljivost na svjetlost i smanjena oštrina vida.
Stariji muškarci također su podložniji bolestima oka poput glaukoma i makularne degeneracije, što dodatno naglašava važnost redovitih oftalmoloških pregleda u ovoj dobi.
Starija dob: Smanjenje hormona i degenerativne promjene
Kako starimo, prirodno dolazi do smanjenja svih hormona, uključujući i melatonin, hormon koji regulira san. Snižene razine melatonina mogu utjecati na kvalitetu sna i izazvati umor očiju, što posebno može smetati prilikom aktivnosti u uvjetima slabog osvjetljenja.
Hormonalne promjene u starijoj dobi također povećavaju rizik od makularne degeneracije, osobito kod žena koje su već prošle menopauzu, ali i kod muškaraca sa smanjenim testosteronom.
Očuvanje zdravlja očiju tijekom svih životnih faza
Hormonalne promjene su neizbježan dio života, a njihovi utjecaji na zdravlje očiju mogu biti značajni i dugotrajni.
I muškarci i žene mogu s godinama osjetiti promjene u vidu zbog hormonalnih oscilacija. Pravilnom prevencijom i brigom o očima možemo sačuvati kvalitetu vida i omogućiti očima prilagodbu na prirodne promjene koje donose različite faze života.