Bismo li trebali trljati oči? Nipošto. Ne samo zbog koronavirusa (perite ruke, ne dirajte lice), već zato što trljanje očiju može čak i oštetiti vaš vid.
Zašto vam trljanje očiju može naškoditi?
Kolagen je potporna struktura očima, uključujući rožnicu i bjeloočnicu. Svaki put kad pritisnete i trljate oči, kolagen se rasteže prema unutra, a kada prestanete trljati oči – prema van.
Doktori to objašnjavaju na primjeru metala – kada opetovano savijate metal, dolazi do zamora materijala i puknuća. Iako rožnica neće puknuti, dolazi do zamora i oticanja i tada dolazi do raznih poteškoća.
Što se može dogoditi zbog trljanja očiju?
1. Mogu se pojaviti tamni kolutovi oko vaših očiju i bore
2. Ukoliko imate strano tijelo u oku, trljanje oka može dodatno pogoršati situaciju
3. Na vašim rukama ima više bakterija nego na bilo kojem drugom dijelu tijela, pa je diranje očiju rukama ionako oduvijek loša ideja
Šteta koju može uzrokovati trljanje očiju
Najgore stanje koje može biti uzrokovano trljanjem očiju je keratokonus – abnormalnost rožnice koja uzrokuje loš vid.
Pročitajte sve o uzrocima, simptomima i liječenju keratokonusa.
Možete čak pogoršati i stanja poput miopije i glaukoma. Kada trljate oči, podiže vam se očni tlak – pa ukoliko imate glaukom, povišenje krvnog tlaka nije dobra ideja.
Pročitajte zašto vidimo zvjezdice kada trljamo oči!
Zašto imamo neki dobar osjećaj kada trljamo oči?
Doktori objašnjavaju da je to zbog meibuma, uljna supstanca koja vlaži naše oči. Trljanjem očiju oslobađa se više suza, što stvara dobar osjećaj.
Zašto često trljamo oči?
– možda su vam oči umorne od gledanja u računalo. Ukoliko se radi o tome, uzimajte česte pauze od računala ili otiđite na pregled očiju kako biste bili sigurni da vam ne trebaju nove naočale ili leće.
– ukoliko je okidač za trljanje očiju alergija, probajte utjecati na simptome alergije u dogovoru s liječnikom
– alergijski konjuktivitis vas također može ‘natjerati’ da trljate oči