Postoje dvije vrste ljudi – oni koji su se barem jednom u životu zabili malim nožnim prstom u rub namještaja i oni koji još nisu. Tako imamo i one koji su se usudili laserski riješiti dioptrije i one koji nisu jer ih je strah hoće li ih boliti.
U ovom članku uspoređujemo ove dvije "bolne" situacije i otkrivamo što je zaista gore – iznenadni udarac u prst ili laserska korekcija vida.
Udarac u mali nožni prst: Većini svima nam poznat osjećaj boli
Svima nam se barem jednom dogodilo – bezazleno šetamo po kući, neoprezno skrećemo i BAM! Mali nožni prst pogađa rub namještaja. Bol je trenutačna, oštra i gotovo paralizirajuća. Ali zašto je tako?
Zašto toliko boli udarac u mali nožni prst?
Mali nožni prst ima mnoštvo živčanih završetaka, a kost je vrlo blizu kože. Udarac aktivira nociceptore (receptore za bol), šaljući brze signale u mozak. Mozak registrira bol kao visoko prioritetnu, jer se događa naglo i iznenada, što može biti povezano s potencijalnim lomom ili ozljedom.
Koliko boli kada se udarimo u mali nožni prst?
Za onu manjinu koja još nije osjetila ovu bol, ta bol je oštra i pulsirajuća te može trajati nekoliko minuta. Dobropoznati osjećaj šoka i refleksno poskakivanje na jednoj nozi dok pokušavamo shvatiti kako se to opet dogodilo. Čak u nekim situacijama zna se pojaviti i osjećaj mučnine ili vrtoglavice zbog jake stimulacije živaca.
Laserska korekcija vida: Neugodnost, ali bez prave boli kakvu zamišljamo
Suprotno najčešćim strahovima, laserska korekcija vida ne boli – ili barem ne na način na koji boli udarac u mali prst.
Za lasersku korekciju vida koristi se kapljična anestezija
Koristi se lokalna anestezija u obliku kapi za oči. To znači da pacijent ne osjeća bol, ali može osjetiti dodir i lagani pritisak.
Što pacijenti osjećaju za vrijeme laserske korekcije vida?
Za vrijeme laserke korekcije vida pacijenti mogu osjetiti blagi pritisak na oku.Cijeli postupak traje 10 do 15 minuta za oba oka i pacijenti mogu osjetiti blagu nelagodu, ali ne i bol.
Što pacijenti osjećaju nakon laserske korekcije vida?
U većini slučajeva pacijenti imaju osjećaj kao da im je pijesak u očima i osjećaju lagano peckanje nekoliko sati nakon zahvata. Oči mogu suziti i biti osjetljive na svjetlo no već sutradan većina pacijenata vidi bolje i ne osjeća nikakvu bol.
Ako se bojite laserske korekcije vida samo se sjetite kako nitko nikada nije vrisnuo od boli tijekom laserskog skidanja dioptrije, ali svi znamo kako zvuči onaj "aaaauč!" kada pogodimo mali prst.