Kako nedostatak sna može uzrokovati probleme s očima?

Dioptrija.hr
Kako nedostatak sna može uzrokovati probleme s očima?

Zena kapa ociNedostatak sna negativno utječe na gotovo sve tjelesne funkcije, a oči su među prvim organima koji osjete posljedice. Dobar san ključan je za obnavljanje očnih tkiva, regulaciju očnog pritiska, proizvodnju suza i ukupnu funkciju vida. Nedovoljno sna može dovesti do različitih problema s očima, od suhoće i zamućenog vida do dugoročnih oštećenja vida i većeg rizika od bolesti. Evo glavnih načina na koje manjak sna utječe na zdravlje očiju:

1. Suhoća očiju i iritacija

Jedan od najčešćih problema kod osoba koje pate od kroničnog nedostatka sna je suhoća očiju. San je važan za proizvodnju suza, koje održavaju oči vlažnima i štite ih od iritacija i infekcija. Kada ne spavamo dovoljno, smanjuje se količina suza koju proizvode očne žlijezde, što dovodi do suhoće, peckanja, crvenila i osjećaja pijeska u očima. Suhe oči također mogu osjetljivije reagirati na svjetlost, prašinu i druge vanjske čimbenike, što može dodatno pogoršati nelagodu.

Kako si pomoći? Redovit i kvalitetan san je najbolji lijek za prirodnu obnovu suza. Za trenutačno olakšanje, preporučuje se korištenje umjetnih suza tijekom dana, posebice ako provodite puno vremena pred ekranom.

2. Zamućen vid i poteškoće s fokusiranjem

Nedostatak sna može uzrokovati privremene poteškoće s fokusiranjem i smanjenom oštrinom vida. Kada smo neispavani, oči se teže fokusiraju na objekte na različitim udaljenostima, što može uzrokovati zamućen vid ili osjećaj dvostruke slike. To je zbog smanjene sposobnosti očnih mišića da prilagode fokus, a posebno može ometati aktivnosti poput čitanja, vožnje ili rada na računalu.

Manjak sna 2

Kako si pomoći? Osiguravanje dovoljno sna ključno je za sprječavanje ovog problema, dok kratke pauze za oči tijekom radnog dana mogu smanjiti zamor i poboljšati fokus.

3. Povećani očni pritisak i rizik od glaukoma

Istraživanja pokazuju da kronični nedostatak sna može povisiti očni pritisak, što povećava rizik od glaukoma, bolesti koja može trajno oštetiti očni živac i dovesti do gubitka vida. San pomaže regulirati očni tlak prirodnim smanjivanjem pritiska tijekom noći, ali kod osoba koje ne spavaju dovoljno, očni tlak ostaje povišen dulje nego što je normalno, što može oštetiti očni živac.

Kako si pomoći? Osobe koje su sklone povišenom očnom pritisku trebale bi obavezno paziti na kvalitetu sna i redovito se konzultirati s oftalmologom radi kontrole očnog pritiska.

4. Vizualni umor i osjetljivost na svjetlost

Umor očiju je čest problem kod osoba koje ne spavaju dovoljno. Nedostatak sna smanjuje toleranciju očiju na svjetlost i povećava osjetljivost na jaku svjetlost, što može biti posebno neugodno tijekom dana ili prilikom vožnje noću. Neispavane oči teže podnose izlaganje jakim izvorima svjetlosti, što može rezultirati pojačanom napetošću i nelagodom.

Manjak sna 1

Kako si pomoći? Osim poboljšanja kvalitete sna, nošenje sunčanih naočala s UV zaštitom može pomoći u smanjenju osjetljivosti na svjetlost tijekom dana.

5. Povećan rizik od makularne degeneracije

Nedostatak sna može ubrzati proces starenja očiju i povećati rizik od bolesti poput makularne degeneracije. Tijekom spavanja tijelo prirodno proizvodi melatonin, hormon koji pomaže u smanjenju oksidativnog stresa na mrežnicu, središnji dio oka odgovoran za oštar vid. Osobe koje kronično pate od nedostatka sna mogu imati niže razine melatonina, što dugoročno može oštetiti mrežnicu i povećati rizik od degenerativnih bolesti očiju.

Kako si pomoći? Redovit raspored spavanja i izbjegavanje plave svjetlosti prije spavanja može pomoći u održavanju razine melatonina, čime se smanjuje rizik od degenerativnih promjena na mrežnici.

6. Slabija regeneracija očnog tkiva

Spavanje omogućuje očima vrijeme za regeneraciju i obnovu stanica. Uslijed nedostatka sna, ovaj proces regeneracije je ometen, što dugoročno može uzrokovati smanjenje elastičnosti i otpornosti očnih tkiva. Stanice očiju se teže obnavljaju, što može povećati osjetljivost očiju na infekcije i upale te dugoročno utjecati na smanjenje kvalitete vida.

Kako si pomoći? Kvalitetan san ključan je za pravilnu regeneraciju očnog tkiva. Osim toga, prehrana bogata antioksidansima može pomoći u zaštiti očiju od oštećenja izazvanih oksidativnim stresom.

Zaključak: Dovoljno sna pomaže u zaštiti zdravlja očiju

Nedostatak sna može ozbiljno utjecati na zdravlje očiju i dugoročno povećati rizik od problema kao što su suhoća, zamućenost vida, povišeni očni tlak i makularna degeneracija. Zdrav san od 7 do 8 sati noću pomaže očima da se regeneriraju, osigurava dovoljnu proizvodnju suza i omogućava očnim mišićima da optimalno funkcioniraju. Stoga, za očuvanje vida i zdravlja očiju, ključno je posvetiti pažnju kvaliteti sna i uspostaviti zdrave navike spavanja.

 

Ocjena članka:

0 / 5 0
Optical Express dr. Šarić
  • Laserska korekcija vida
  • Operacija sive mrene
  • Zamjena očne leće

Možda će vas zanimati

Novi članci