Ječmenac na oku– koji su uzroci, simptomi i liječenje?

Dioptrija.hr
Ječmenac na oku– koji su uzroci, simptomi i liječenje?

Kako izgleda ječmenac na oku?

Ukoliko primijetite kvržicu crvene boje koja se nalazi uz rub očne vjeđe, to je vjerojatno ječmenac ili pak chalazion (halacion) kao kronični oblik ječmenca. Iako ječmenac kao bolest nije opasan za vid i neće dovesti do ozbiljnih komplikacija u oku, ipak je vrlo neugodan, a može biti i vrlo bolan.

Ječmenac na oku
Chalazion (halacion)

Ječmenac na oku i halacion

Ječmenac (hordeolum) je akutna bakterijska infekcija koja uzrokuje crvenu, bolnu kvržicu na rubu očne vjeđe. Najčešće je uzrokovan bakterijom Staphylococcus aureus, koja inficira folikul trepavice ili lojne žlijezde na vjeđi.

S druge strane, halacion je kronična upala Meibomove žlijezde unutar vjeđe, koja rezultira bezbolnom kvržicom i obično nije povezana s bakterijskom infekcijom.

Dok ječmenac obično uzrokuje bol i crvenilo, halacion se manifestira kao bezbolna oteklina koja može ometati vid ako postane prevelika.

Optical Express

Iako se može kroz par mjeseci povući, također bez liječenja, zbog sposobnosti da naraste, chalazion može smetati vidnom polju, što može biti prilično neugodno. 

Stanje oka oftalmolog će utvrditi pregledom instrumentom koji se naziva biomikroskopKoja je od bolesti zahvatila oko liječnik će utvrditi prema potencijalnoj postojećoj (ječmenac) ili nepostojećoj (chalazion) boli u oku.

Je li ječmenac zarazan?

Ječmenac je bakterijska infekcija i može biti zarazan. Bakterije koje uzrokuju ječmenac mogu se prenijeti s jedne osobe na drugu putem kontaminiranih ruku ili predmeta.

Stoga je važno održavati dobru higijenu, poput redovitog pranja ruku i izbjegavanja dijeljenja osobnih predmeta poput ručnika ili kozmetike, kako bi se smanjio rizik od prijenosa infekcije. 

Simptomi ječmenca

Ječmenac se obično manifestira sljedećim simptomima:

•Bolna, crvena kvržica na rubu vjeđe

•Oteklina vjeđe

•Osjetljivost na dodir

•Suzenje oka

Osjećaj stranog tijela u oku

 

Ovi simptomi obično se razvijaju brzo i mogu uzrokovati nelagodu, ali ječmenac obično nije ozbiljno stanje i često prolazi sam od sebe unutar nekoliko dana.

Koji su uzroci ječmenca?

Kroničan oblik ječmenca, chalazion, uzrokovan je začepljenjem žlijezda unutar kapka. Obje bolesti mogu biti posljedica blefaritisa.

U upalnom procesu, kod ječmenca, u nastaloj kvržici se nakuplja gnoj. Ječmenac, koji se vrlo često povuče sam od sebe i traje oko tjedan dana, može biti vrlo bolan za razliku od chalaziona.

No ječmenac ni chalazion ne ovise o godinama – mogu ih dobiti bebe, djeca i odrasli.

ječmenac

Liječenje ječmenca?

Ječmenac i chalazion se liječe otprilike na isti način, pošto se radi o vrlo sličnom problemu. Oboje se može liječiti bez uzimanja lijekova, no u nekim situacijama je potrebno posjetiti oftalmologa, koji može predložiti jednu od ispod navedenih metoda:

Antibiotici – jedan od najčešćih načina za liječenje upale

Injekcija steroida – steroid zvan kortizon koji može smanjiti oteklinu uzrokovanu chalazionom

Operacijski zahvat – na operaciju je potrebno ići jedino ako ječmenac ili chalazion ne prolaze nakon ostalih metoda. Zahvat se obavlja pod lokalnom anestezijom.

Većina ječmenaca prolazi spontano bez potrebe za medicinskom intervencijom. Međutim, sljedeći koraci mogu pomoći u ubrzavanju oporavka:

  • Topli oblozi: Primjena toplih obloga na zahvaćeno područje 10-15 minuta, nekoliko puta dnevno, može pomoći u otvaranju začepljenih žlijezda i olakšavanju drenaže.
  • Izbjegavanje stiskanja: Nikada ne pokušavajte stiskati ili probijati ječmenac, jer to može dovesti do širenja infekcije.
  • Održavanje higijene: Redovito perite ruke i izbjegavajte dodirivanje očiju kako biste spriječili daljnje širenje bakterija.

Ako se simptomi ne poboljšaju nakon nekoliko dana ili se pogoršaju, preporučuje se konzultacija s liječnikom koji može propisati već navedene antibiotske masti ili, u rijetkim slučajevima, preporučiti kirurško dreniranje.

Kako prirodno liječiti ječmenac?

Ječmenca i chalaziona se u najboljem slučaju možete riješiti i bez lijekova i zahvata, tretiranjem zahvaćenog kapka vrućom vodom.

Uzmite čistu krpicu te je namočite u vruću vodu. Krpicu držite na oku 10-15 minuta te ovaj proces ponavljajte tri do pet puta dnevno. Topli oblog bi pomaže u odčepljivanju žlijezde.

Iako ova tehnika može pomoći u riješavanju ječmenca i chalaziona, preporučujemo da u svakom slučaju posjetite svog liječnika – ne možete biti preoprezni!

Prevencija ječmenca

  • Kako biste smanjili rizik od razvoja ječmenca, slijedite ove preventivne mjere:
  • Održavajte dobru higijenu ruku i očiju
  • Izbjegavajte dodirivanje očiju nečistim rukama
  • Redovito čistite kontaktne leće i pridržavajte se preporučenih smjernica za njihovu upotrebu
  • Ne dijelite kozmetičke proizvode s drugima
  • Uklanjajte šminku s očiju prije spavanja

Svi navedeni savjeti mogu pomoći u sprječavanju razvoja ječmenca i održavanju zdravlja očiju.

Ocjena članka:

3.66 / 5 103
Optical Express dr. Šarić
  • Laserska korekcija vida
  • Operacija sive mrene
  • Zamjena očne leće

Možda će vas zanimati