Miastenija gravis (MG) je neuromuskularni poremećaj koji uzrokuje slabost u skeletnim mišićima koje tijelo koristi za kretanje. Dolazi do poremećaja prijenosa živčanih podražaja na mišiće i smanjena je njihova kontrakcija zbog poremećaja prijenosa živčanih podražaja na mišić. Simptomi se očituju napadima slabosti mišića. Češća je u mladih žena i starijih muškaraca, ali može se pojaviti u svakoj životnoj dobi. Simptomi se pogoršavaju s aktivnošću mišića, dok odmor smanjuje te simptome.
Miastenija gravis – autoimuna bolest
Miastenija gravis je autoimuna bolest, do nje dolazi jer imunološki sustav greškom napada zdravo tkivo. Antitijela napadaju neurotransmiter acetilkolin, primarni neurotransmiter između živaca i mišića, što rezultira mišićnom slabošću.
Miastenija gravis – simptomi
Kod velikog broja pacijenata, simptomi se najprije očituju u očnim mišićima. Dolazi do spuštenih očnih vjeđa i stvaranja dvoslike. Ostali simptomi ove bolesti očituju se u:
- pretjeranom umoru nakon malih opterećenja,
- otežanom disanju i govoru,
- umoru i
- promuklom glasu.
Miastenija gravis – liječenje
Ne postoji izravan lijek za ovu bolest, a cilj liječenja jest kontroliranje aktivnosti imunološkog sustava. Antikolinergici i plazmafereza ublažavaju simptome dok kortikosteroidi, imunosupresivi i timektomija (uklanjanje prsne žlijezde) smanjuju autoimunu reakciju. Izmjenom plazme također dolazi do poboljšanja snage u mišićima, jer se tako uklanjaju štetna antitijela. Imunosupresivi prekidaju autoimunu reakciju i usporavaju tijek bolesti, ali simptome ne ublažavaju brzo. Kod pacijenata sa miastenijom gravis potreban je veliki zaokret u životnim navikama, preporuča se mnogo odmaranja te izbjegavanja stresa i izloženosti toplini.
Pročitajte sljedeće: