Natečeni kapci su česta pojava. U većini slučajeva oteklina nestane kroz 1 dan. Možete koristiti obloge za smanjenje otekline, ali morate znati uzrok natečenih kapaka. Uzrok može biti obično zadržavanje vode, ali i ozbiljna infekcija.
Uzroci natečenih kapaka
Postoji nekoliko uzroka natečenih kapaka:
- alergija
- ugriz kukca
- zadržavanje vode
- konjunktivitis
- ječmenac ili chalazion
- preseptalni i orbitalni celulitis - različite infekcije oka sa zajedničkim simptomima
- trauma oka ili ozljeda (u tom slučaju česta je i drugačija boja kapka)
- nedostatak sna
Natečene kapke mogu uzrokovati i neka medicinska stanja - poput Gravesove bolesti te u rijetkim slučajevima - karcinom oka.
Kako liječiti natečene kapke kod kuće?
Kada je riječ o natečenim kapcima, pogotovo ako se ne radi o infekciji, možete isprobati ove savjete za smanjenje otekline:
- ako imate iscjedak, za ispiranje koristiti fiziološku otopinu
- stavljajte hladne obloge
- ako ih nosite - uklonite kontaktne leće
- stavite ohlađene vrećice crnog čaja preko očiju - kofein pomaže smanjiti oteklinu
- spavajte na povišenom kako biste izbjegli zadržavanje tekućine
- ako ste alergični - koristite antihistaminike
Ukoliko se radi o jakoj alergijskoj reakciji, javite se svom doktoru kako bi vam prepisao nešto za ublažavanje simptoma.
Liječenje natečenih kapaka kada se radi o infekciji
Ako su vam kapci bolni ili osjetljivi na dodir, najvjerojatnije se radi o infekciji ili ječmencu. Važno je odrediti uzrok natečenih kapaka - kako biste ovo stanje znali liječiti.
Natečeni kapci zbog konjunktivitisa i liječenje
Konjunktivitis je bakterijska, virusna ili alergijska infekcija koja uzrokuju upalu na površini vašeg oka. Može početi samo s jednim okom i proširiti se na oba oka. Na trepavicama i u kutovima očiju često će se pojaviti gnojni ili ljepljivi iscjedak.
Ljepljive kapke možete čistiti toplom vodom i vatom. Infekcija se može povući i sama od sebe, ali može potrajati i do 3 tjedna. Za to vrijeme izbjegavajte dodirivanje očiju i često mijenjajte jastučnice. Također, nemojte se šminkati i stavljati leće.
Natečeni kapci zbog ječmenca i liječenje
Ukoliko vam je donji ili gornji kapak natečen - može se raditi o ječmencu. Ječmenac obično uzrokuje kvržicu na kapku s lokaliziranom oteklinom oko začepljene žlijezde. Oteklina može biti crvena i upaljena. Može potrajati nekoliko tjedana dok ne nestane.
Kako biste si olakšali i ubrzali oporavak koristite tople obloga. Toplina može pomoći kod izlučivanja sekreta i otčepljivanja žlijezde. Obloge možete stavljati tri do pet puta dnevno.
Ponekad liječnik može preporučiti kapi za oči ili mast na recept ili ga po potrebi drenirati. Izbjegavajte korištenje šminke dok imate ječmenac.
Što ako se radi o celulitisu?
Preseptalni i orbitalni celulitis su infekcije oka, a razlikuju se po tome koje područje zahvaćaju. Preseptalni celulitis je infekcija kapka i okolne kože, dok je orbitalni celulitis infekcija mekog tkiva oko očne jabučice.
Simptomi koji ukazuju na potrebu hitnog liječenja:
- visoka temperatura
- mučnina
- vrtoglavica
- drhtavica
- zbunjenost
- promjene vida ili dvostruki vid
- nemogućnost normalnog pokreta oka
Kada posjetiti liječnika zbog natečenih kapaka?
Neke osobe žele odmah potražiti liječnički savjet, dok će neke pričekati dan ili dva da vide kako će se situacija razvijati.
Odmah se javite liječniku ukoliko primijetite sljedeće simptome:
- bol u oku
- mutan ili iskrivljen vid
- pogoršanje vida
- iznenadne mušice u očima
- osjećaj da vam je nešto u oku
- nemogućnost normalnog pokreta oka